AOSTA – Pełna historii i zabytków

Dolina Aosty to nie tylko raj dla narciarzy i alpejska przyroda. To także burzliwa historia i wiele zabytków. Dziś kilka słów o historii Valle d’Aosta i zabytkach jej stolicy.

               Dzieje Doliny Aosty sięgają wielu wieków przed naszą erą. Tereny te zamieszkiwały plemiona Ligurów i Celtów. Niestety zachowało się niewiele śladów ich obecności. Historia z którą możemy obcować, zaczyna się w roku 117 p. n. e. kiedy to tutejsze tereny zostały podbite przez Rzymian. Natomiast stolica regionu – Aosta założona została w 25 r p. n. e. przez cesarza Oktawiana Augusta. Właśnie z tego okresu pochodzą największe zabytki miasta o których za chwilę.

               Przez wieki Dolina Aosty cieszyła się sporą niezależnością pomimo częstej zmiany przynależności do różnych władców. Valle d’Aosta znajdowała się pod panowaniem m.in. Gotów, Longobardów, Burgundów, Franków a także Dynastii Sabaudzkiej. Od połowy XIII była też księstwem, które przetrwało aż do zjednoczenia Włoch w 1870 r. Duża autonomiczność regionu powodowała, że mieszkańcy nie utożsamiali się z narodowością włoską. Postanowiono to zmienić za rządów Benito Mussoliniego. Wtedy do Doliny Aosty przesiedlono przymusowo sporo ludności pochodzącej z południa Włoch. W efekcie spowodowało to ucieczkę części rdzennej ludności do Francji i Szwajcarii. Po drugiej wojnie światowej regionowi przyznano specjalny status autonomiczny. Taka sytuacja trwa do dziś.

               Wróćmy do samego miasta.  Jak już wiecie z naszego bloga jedną z naszych ulubionych stacji narciarskich jest Pila. Kolej gondolowa na Pilę rusza prosto ze stolicy regionu. Więcej o tym ośrodku we wcześniejszym wpisie TUTAJ. Dla zainteresowanych historią i zabytkami polecamy jednak zakończyć jazdę nieco wcześniej i wybrać się na spacer po Aoście. Po kilku minutach marszu znajdziemy się w typowym włoskim miasteczku z zachowanym z czasów rzymskich układem miejskim. Z wąskimi uliczkami i centralnym rynkiem.  Również główne zabytki pochodzą z czasów rzymskich. W pierwszej kolejności wymienić należy łuk triumfalny Augusta, forum, ruiny teatru antycznego, bramy miejskie oraz pozostałości murów miejskich. Spośród nieco nowszych wartych zobaczenia budowli warto zobaczyć romańską kolegiatę Saint’Orso, katedrę Cattedrale di Aosta oraz barokowy kościół Św. Stefana. Jak wyglądają aostańskie zabytki możecie zobaczyć TUTAJ

Nie zapominajmy, że jesteśmy w Włoszech. Aosta pełna jest również uroczych knajpek z pyszną lokalną kuchnią, kawiarni i lodziarni. Narzekać nie będą także miłośnicy zakupów. W wąskich uliczkach znajdziemy włoskie butiki, sklepy z pamiątkami oraz lokalnymi specjałami.

W Dolinie Aosty panują nie tylko doskonałe warunki do uprawiania białego szaleństwa. To również bardzo bogaty historycznie i kulturowo region pełen bardzo wartościowych zabytków. Dzięki wyjazdowi w formule SKISAFARI każdy kto wybierze wyjazd z nami może się o tym przekonać.