CERVINIA – Królowa jest tylko jedna

Cervinia, a właściwie Breuil-Cervinia, to stacja narciarska od której musimy zacząć naszą prezentację ośrodków narciarskich w Dolinie Aosty. Ośrodek, połączony ze słynnym szwajcarskim Zermatt oraz włoskim Valtournenche tworzą jeden z największych terenów narciarskich w Europie i jest naszym zdecydowanym faworytem w Valle d’Aosta. Valtournenche oraz Zermatt poświęcimy oddzielne wpisy na naszym blogu. Dziś skupimy się na Cervini.

Historia rozwoju Cervini jako stacji narciarskiej sięga roku 1936 roku, kiedy otwarto pierwszą kolejkę linową w tym miejscu. Wcześniej Breuil (bo tak brzmiała nazwa tej miejscowości w tamtych czasach), było osadą pasterską. W okresie zimowym miasteczko było całkowicie odcięte od świata i niezamieszkane. Bez wątpienia wpływ na to miała wysokość na której położone jest to miejsce – ponad 2000 m n.p.m. To co kiedyś stanowiło przeszkodę, dziś jest ogromnym atutem. Dzięki swojemu położeniu Cervinia oferuje narciarzom rewelacyjne warunki.

Dziś Cervinia oferuje blisko 150 km świetnie przygotowanych tras narciarskich o różnym stopniu trudności. Rozległe tereny do uprawiania białego szaleństwa rozciągają się od 2000 do 3492 m n.p.m., a najdłuższa trasa ośrodka ma ponad 20 km długości! Zachęcamy do zapoznania się z mapką ośrodka: TUTAJ.

Pisząc o nartach w Cervini nie możemy nie wspomnieć o górującym nad stacją szczycie Matterhorn (wł. Monte Cervino). Ten charakterystyczny szczyt wznoszący się na wysokość 4478 m n.p.m. jest jedną z najwyższych i najpóźniej zdobytych przez człowieka gór w Alpach. Warto tu przyjechać chociażby ze względu na piękno i majestat tego masywu. Nam jego wizerunek może kojarzyć się z opakowaniem czekolady Toblerone 😊.

Tym co uwielbiamy w Cervini są także najlepsze w Dolinie Aosty imprezy Apres Ski. Naszym ulubionym miejscem do tego jest zlokalizowana na Plan Torrette restauracja „LOVE Cervinia” prowadzona przez naszego dobrego znajomego Pierra. Pyszne jedzenie, rozgrzewające drinki i świetna zabawa przy muzyce na żywo stanowią idealne zwieńczenie intensywnego dnia spędzonego na nartach.

Piękna Cervini nie da się opisać – to trzeba zobaczyć. Podobnie jak ogromu możliwości jaki daje narciarzom ten uroczy alpejski kurort. Dlatego to właśnie Cervinia jest tym ośrodkiem, który staramy się odwiedzić dwukrotnie podczas wyjazdu SKISAFARI. To miejsce do którego zdecydowanie chce się wracać!