Courmayeur – u stóp Jego Wysokości

Dziś kilka słów o ośrodku narciarskim Courmayeur. Ten niegdyś bardzo prestiżowy kurort położony u podnóża najwyższego szczytu Europy – Mont Blanc (wł. Monte Bianco) dziś pozostaje nieco w cieniu słynnej Cervini. W ostatnich latach odzyskuje jednak splendor, głównie za sprawą otwartej w 2015 roku kolejki Skyway Monte Bianco.

               Zacznijmy jednak od tego co Courmayeur oferuje narciarzom. A oferuje naprawdę dużo. Tereny narciarskie rozciągają się na wysokościach od 1227 do 2624 m n.p.m. i obejmują 36 km tras o różnym stopniu trudności. Liczby nie należą do zbyt imponujących. Jednak położenie i charakterystyka Courmayeur sprawiają, że dzień spędzony tutaj jest naprawdę fascynujący.

Trasy znajdują się na zboczach wzniesienia Arp i rozdzielone są grzbietem góry na dwie strony. Przenosząc się z jednej strony na drugą można odnieść wrażenie, że zmieniamy stację narciarską! Część południowa to nasłonecznione, szerokie trasy o dość łagodnym nachyleniu. Znajdziemy tu wiele przyjemnych knajpek z tarasami, leżakami i pysznym jedzeniem. Strona północna to głownie bardziej wymagające trasy poprowadzone po zalesionych zboczach, ale mające jeden niepodważalny atut. Jest nim nieustający widok na Mont Blanc, od którego dzieli nas tylko dolina Val Veny. Zachęcamy do zapoznania się z mapką ośrodka TUTAJ

               Planując dzień na nartach w Courmayeur warto zakończyć białe szaleństwo nieco wcześniej. Da to możliwość wybrania się na przejażdżkę kolejką Skyway Monte Bianco. W kilkanaście minut przenosimy się na wysokość 3466 m n.p.m. na Punta Helbronner – jedno z wzniesień masywu Mt.Blanc (4810 m n.p.m.). Stąd jak na dłoni możemy podziwiać główny wierzchołek najwyższej góry Europy, a także widok na położone u podnóża miasteczko Courmayeur i wcinającą się w góry Valle d’Aosta. Wprawne oko dostrzeże także w dalszej perspektywie pozostałe 4-tysięcniki Doliny Aosty takie jak Matterhorn, Gran Paradiso czy masyw Monte Rosa.

Kolejkę w roku otwarcia okrzyknięto 8 cudem świata z uwagi na swoją konstrukcję oraz rozmach z jakim została wybudowana. Na szczególną uwagę zasługują wagoniki, które są całkowicie przeszklone i w trakcie jazdy wykonują obrót wokół własnej osi o 360st. Skyway Monte Bianco wyrasta na jedną z największych atrakcji Doliny Aosty. Z całą pewnością doczeka się w przyszłości własnego wpisu na naszym blogu.  Tymczasem TUTAJ możemy zobaczyć jak wygląda podróż tym cudem techniki.

               Nawiązując do ostatniego wpisu z naszego bloga, jeśli królowa jest tylko jedna (Cervinia) to królem w Dolinie Aosty jest zdecydowanie Mont Blanc. Courmayeur jest punktem obowiązkowym naszego SkiSafari – dzięki temu każdy może zobaczyć Jego Wysokość i spróbować białego szaleństwa u jego stóp.