MONTEROSA SKI– Dziewiczy krajobraz trzech dolin

Ośrodek narciarski Monterosa Ski geograficznie należy do Piemontu. Jednak jako region turystyczny zaliczany jest do Doliny Aosty. Zachwycające swoimi krajobrazami tereny narciarskie łączące ze sobą 3 alpejskie doliny to miejsce obowiązkowe na narciarskiej mapie Valle d’Aosta.

            Monte Rosa to najpotężniejszy masyw górski całych Alp leżący na granicy Włoch i Szwajcarii. W jego obszar zalicza się aż 12 wierzchołków o wyskości ponad 4000 m n.p.m. z najwyższym szczytem Dufourspitze (4634 m n.p.m.). Czy w takim miejscu możliwe jest uprawianie narciarstwa? Oczywiście i to jak!

            Monterosa Ski to stacja narciarska łącząca 3 alpejskie doliny: Champoluc, Gressoney oraz Alagna Valsesia. Ten ogromny teren oddaje do dyspozycji narciarzy około 180 km tras rozciągających się na wysokościach 1387-3260 m n.p.m. Tym co nas szczególnie urzeka w tym miejscu to pewnego rodzaju dzikość tych terenów. Z całą pewnością mówimy o jednym z najtrudniej dostępnych ośrodków we Włoszech. W czasie jazdy na Monterosa Ski wielokrotnie znajdziemy się w miejscu gdzie próżno będzie szukać w zasięgu wzroku śladów cywilizacji. Będziemy tylko my, góry, śnieg i cisza. O tym, że nie jesteśmy w całkiem odludnym miejscu przypomni nam tylko świetnie przygotowana trasa po której będziemy zjeżdżać. Bo to akurat jest niezmienne w całej Dolinie Aosty. Perfekcyjnie wyratrakowane stoki to wizytówka tego regionu.

Monte Rosa jednak oferuje coś jeszcze! To prawdziwy raj dla amatorów jazdy poza trasami. Wyznaczono tu wiele stoków, które celowo nie są przygotowywane aby zapewniały odpowiedni poziom adrenaliny miłośnikom freeridu. Mają oni tutaj nawet własną kolejkę na szczyt Indren z którego nie prowadzi żadna trasa narciarska.

            Eksplorację narciarską Monte Rosy najlepiej zacząć z doliny Gressoney udając się w kierunku Champoluc, by w dalszej części dnia przenieść się na stronę doliny Alagna- Valsesia. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się jazdą w słońcu przez cały dzień. Oczywiście jak to zrobić sprawnie, aby w pełni wykorzystać dzień podpowiemy na miejscu😉 Mapka regionu do zobaczenia: TUTAJ.

            Od Doliny Gressoney dzieli nas spory kawałek drogi, a trasa do tego ośrodka jest nie lada wyzwaniem dla naszych kierowców. Jednak nigdy nie odpuszczamy wizyty na Monte Rosa w czasie naszego SKISAFARI po Dolinie Aosty.