Pila – Ski in the Sky

Kontynuujemy prezentację głównych stacji narciarskich Doliny Aosty. Tym razem opowiemy o bardzo lubianym przez nas ośrodku. Pozostająca nieco w cieniu słynniejszych kurortów, Pila zdaje się być nieco niedoceniana przez narciarzy. Naszym zdaniem zupełnie niesłusznie. Spróbujemy Was dziś o tym przekonać.

            Tym co odróżnia Pilę od innych stacji narciarskich Valle d’Aosta jest nietypowa lokalizacja. Ośrodek znajduje się na wysokości od 1700 do 2700 m n.p.m. na stokach powyżej stolicy regionu- Aosty. Na trasy narciarskie najwygodniej dostać się koleją gondolową, której dolna stacja znajduje się niemal w centrum miasta! Dzięki niej po kilkunastu minutach znajdziemy się na stoku. Kolejka jest na tyle długa, że stojąc na parkingu nie jesteśmy w stanie dostrzec jej górnej stacji ani tras zjazdowych. Można odnieść wrażenie że wagoniki znikają gdzieś w górach. Albo w niebie…, w końcu slogan promujący ośrodek brzmi: „PILA – ski in the sky” 😊

            Powyższe hasło można wytłumaczyć również w inny sposób. Pila to prawdziwe narciarskie niebo! Mamy tu 70 km perfekcyjnie przygotowanych, szerokich tras z pięknym widokiem na najwyższe partie Alp, słoneczne stoki i oczywiście pyszne jedzenie. Szczególnie polecamy burgery w Ristorante Lo Bauotson lub bardziej wyszukaną kuchnię w Ristorante Société. Warto podkreślić zwłaszcza staranność w przygotowaniu tras narciarskich. Obsługa stacji bardzo przykłada się do swoich obowiązków. Dlatego jadąc do Pili w ciemno można założyć, że trasy będą idealne. Pod tym względem w Dolinie Aosty dorównuje Pili jedynie słynna Cervinia. Zachęcamy do poznania mapki ośrodka: TUTAJ.

            Stosunkowo niskie położenie stoków ośrodka w Pili okazuje się dużym atutem w czasie, gdy w Dolinie Aosty panuje kiepska pogoda. Niejednokrotnie mamy do czynienia z sytuacją kiedy w wyżej położonych ośrodkach panują ciężkie warunki do uprawiania narciarstwa, a w Pili możemy cieszyć się piękną pogodą. W takich dniach nie pozostaje nam nic innego jak w ramach naszego SKISAFARI „upolować” wyjazd do Pili, i cieszyć się takimi warunkami: FILM

            Położenie dolnej stacji w pobliżu centrum Aosty daje również możliwość spaceru po zabytkowym centrum miasta. Możemy w nim podziwiać wiele zabytków z czasów rzymskich i poczuć klimat typowego włoskiego miasteczka. To jednak temat na oddzielny wpis w przyszłości.

Tymczasem zapraszamy na narty do Pili i całej Doliny Aosty! Sezon zimowy coraz bliżej!