SKYWAY Monte Bianco – podróż 8 cudem świata

Dziś opowiemy o największej naszym zdaniem pozanarciarskiej atrakcji Doliny Aosty. Mowa o nowoczesnej kolejce SKYWAY Monte Bianco w Courmayeur. Oddana do użytku w maju 2015 już w trakcie budowy została okrzyknięta 8 cudem świata.

               Za każdym razem kiedy zabieramy Was na narty do Courmayeur namawiamy, by zakończyć jazdę nieco wcześniej. Powodem jest kolejka SKYWAY Monte Bianco łącząca Courmayeur (1300 m n.p.m.) ze szczytem Punta Helbronner (3466 m n.p.m.). Kosztująca 130 mln euro i wybudowana w 5 lat zabiera nas pod sam szczyt Mont Blanc.

Przejazd składa się z 2 etapów. Najpierw po 5 minutach znajdziemy się na stacji Pavillon na wysokości 2173 m n. p. m.  Zanim zaczniemy wjazd wyżej warto odwiedzić przygotowane tu atrakcje. Szczególną uwagę warto zwrócić na funkcjonującą tu wystawę „Hangar 2173”. Pokazuje ona historię starej kolei istniejącej tu od 1947 r. oraz budowę nowej. Oprócz wystawy znajdziemy na tej wysokości także salę kinową, piwniczkę winiarską, restaurację oraz sklep z pamiątkami.

Po krótkim przystanku ruszamy dalej. Tym razem potrzebujemy zaledwie 6 minut by znaleźć się na wysokości blisko 3500 m n. p.m. To tu z okrągłego tarasu możemy podziwiać jak na dłoni najwyższy szczyt Europy – Mont Blanc. Jesteśmy tak wysoko, że wprawne oko zauważy z pewnością inne czterotysięczniki Valle d’Aosta: Matterhorn, Gran Paradiso czy Monte Rosa. Oprócz tarasu na stacji Punta Helbronner znajdziemy wystawę kryształów górskich, salę Monte Bianco z ogromnym przeszkleniem zwróconym w stronę Mt.Blanc oraz restaurację. Warto również odwiedzić położone nieco poniżej stacji schronisko górskie Torino. Już samo dojście do niego jest nie lada ciekawostką. Prowadzi do niego najpierw winda, a później wydrążony w skale, około 100 metrowy tunel. Tam możemy poczuć stary alpejski klimat. Zupełnie odmienny od panującej w Skyway Monte Bianco nowoczesności.

Warto wspomnieć również co powoduje taki zachwyt nad kolejką, że została okrzyknięta 8 cudem świata. Powodem są zastosowane tu nowatorskie rozwiązania techniczne oraz lokalizacja w bardzo trudnym i niedostępnym terenie. Szczególnie atrakcyjne dla zwiedzających są wagoniki kolejki. Całkowicie przeszklone kabiny w trakcie każdego z 2 etapów podróży wykonują powolny obrót wokół własnej osi. Dzięki temu każdy pasażer może podziwiać panoramiczny widok z wagonika bez konieczności przemieszczania się po nim. Jak wygląda kolejka okiem kamery możecie zobaczyć TUTAJ.

SKYWAY Monte Bianco to ogromna atrakcja Doliny Aosty. Dzięki tej inwestycji swój blask odzyskuje nieco zapomniane w ostatnich latach Courmayeur. Bardzo namawiamy aby skorzystać z tej niepowtarzalnej okazji i wybrać się w podróż na dach Europy. Tym bardziej, że każdy klient naszego SKISAFARI przejazd kolejką SKYWAY Monte Bianco ma w ramach zakupionego u nas Skipassu. To trzeba zobaczyć!