Zermatt – narciarski raj w Szwajcarii

Zima coraz bliżej. W Alpach kolejne dostawy białego puchu. A na naszym blogu kolejny ośrodek narciarski. Dziś o szwajcarskim Zermatt. Dzięki połączeniu z włoską Cervinią każdy narciarz odwiedzający Dolinę Aosty może poznać ten ekskluzywny kurort.

Impulsem do napisania o Zermatt jest opublikowany właśnie przez „European Best Destination” ranking najlepszych europejskich ośrodków narciarskich. W tym prestiżowym zestawieniu, na 6 miejscu, znalazł się właśnie graniczący z Doliną Aosty- Zermatt. Ten wybór nie jest dla nas żadnym zaskoczeniem ze względu na fakt, że posiada 360 km tras narciarskich sięgających do wysokości niemal 3900 m. n. p. m. To robi wrażenie. Ale Zermatt ma do zaoferowania wiele innych atrakcji.

Symbolem miasteczka jest górujący nad nim masyw Matterhorn (4478 m n. p. m.). To właśnie zarys tej góry widziany właśnie od strony szwajcarskiej ujrzymy na czekoladkach Toblerone. Ciekawostką jest fakt, że w Zermatt nie wolno poruszać się pojazdami spalinowymi. Dlatego podstawowymi środkami transportu są auta elektryczne lub bryczki konne. Zermatt to kurort bardzo ekskluzywny. W związku z tym spotkamy tu wiele wysokiej klasy hoteli, gabinetów wellness, butików i eleganckich restauracji. Oferta Apres-ski jest tu naprawdę bogata. Możecie to zobaczyć na tym FILMIE

Ale wróćmy na stok. Przyjeżdzając do Cervini w zaledwie kilkanaście minut możemy znaleźć się po szwajcarskiej stronie i cieszyć się jazdą w Zermatt. Oprócz świetnie przygotowanych tras czekają tam na nas inne ciekawe atrakcje. Jedną z nich jest niewątpliwie najwyżej położona w Europie kolej zębata wywożąca narciarzy na szczyt Gornergrat. Warto również wybrać się nową koleją linową na szczyt Klein Matterhorn (3883 m n. p. m.). Otwarte w 2018 roku nowoczesne połączenie pozwala cieszyć się nie tylko ekscytującą podróżą. Górna stacja wyciągu oferuje możliwość wejścia na taras widokowy, zjedzenia czegoś smacznego w restauracji oraz obejrzenia wystawy figur lodowych. Kolejnym miejscem na stokach Zermatt do którego zawsze kierujemy naszych gości jest Igloo Village. To urządzony w sercu gór lodowy hotel z restauracją i barem. Oprócz możliwości zjedzenia tutaj posiłku i wypicia czegoś ciepłego wrażenie robią hotelowe igla z lodowymi łóżkami. Jest tu nawet lodowy apartament z jackuzzi i widokiem na Matterhorn!.

Zermatt jest łatwo dostępny dla wszystkich narciarzy odwiedzających Dolinę Aosty. Dzięki świetnemu skomunikowaniu kolejkami i wyciągami stanowi w zasadzie jeden ośrodek narciarski z włoską Cervinią. Wybierając się na szwajcarską stronę trzeba jednak pamiętać o powrocie do Włoch przed zamknięciem wyciągów. Jeśli nam się to nie uda to czeka nas przymusowy nocleg w Zermatt ponieważ powrót drogami do Valle d’Aosta to trasa o długości prawie 200 km. W tej sytuacji, biorąc pod uwagę szwajcarskie stawki, bardziej opłacalne będzie poczekanie na otwarcie wyciągów następnego poranka 😉.

Dzięki naszemu SKISAFARI w Dolinie Aosty będziecie mogli również skosztować białego szaleństwa w Szwajcarii. Jak widać Valle d’Aosta to nie tylko Włochy. To także najlepszy szwajcarski kurort na wyciągnięcie ręki. A my służymy pomocą w poznaniu tego miejsca i z chęcią wcielimy się w Waszych przewodników po stokach Zermatt. Zapytajcie na miejscu😊